Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Takto prebieha rozmnožovanie odrezkami

Rozmnožovanie odrezkami je efektívne rozmnožovanie, vďaka ktorému získame kvalitnú rastlinu z overeného zdroja. Rozmnožovanie odrezkami sa radí medzi nepriame rozmnožovacie metódy, ktorých výhodou je fakt, že nijakým spôsobom nedokážu ohroziť život materskej rastliny. Tento typ rozmnožovania môžeme nahradiť napr. rozmnožovaním pomocou oddeľovania koreňových zväzkov, ktorý však oslabí materskú rastlinu a nie je využiteľný pred určitý typ rastlín, napr. pre ruže. 

 

Výhody, ktoré ponúka rozmnožovanie odrezkami vidíme najmä v tom, že dosiahneme kvalitatívne lepšiu a odolnejšiu rastlinu voči vonkajším vplyvom a parazitom. Rastlina vypestovaná pomocou odrezkou je neporovnateľnejšie kvalitnejšia než tá, ktorá bola vysadená semenom. 

 

Ďalšou výhodou je fakt, že odrezky si môžete vymieňať, napr. so susedmi, a týmto lacným spôsobom zväčšiť repertoár rastlín vo vašich záhonoch. Rozmnožovanie odrezkami platí najmä pri rastlinách spadajúcich do okrasnej záhrady. 

 

Rozmnožovanie odrezkami: Výber materskej rastliny 

Rozmnožovanie odrezkov patrí najmä k privilégiám jesene, kedy listy z kríkov a rastlín takmer opadajú. Voľba kríka či rastliny vo všeobecnosti spadá na takú rastlinu, ktorá je vhodne rozkonárená, netrpí žiadnou chorobou, hnilobou ani plesňou a je počas teplých mesiacov disponuje množstvom listov. 

 

Nikdy nerežeme odrezky z rastlín, ktoré trpia parazitmi, nemajú dobru obranyschopnosť, napr. proti voškám, prípadne nie sme spokojní s ich estetickými vlastnosťami - veľkosť a farba kvetu, tvar a farba listov. Je viac ako pravdepodobné, že odrezok bude mať podobné, ak nie identické, vlastnosti ako materská rastlina - vrátane obranyschopnosti voči parazitom a chorobám. 

 

Drevité odrezky 

 

Rozmnožovanie za pomoci drevitých odrezkov sa týka najmä krov. Kríky môžeme veľmi jednoducho rozmnožiť pomocou odrezkov a ďalej s nimi pracovať - napr. výsadba živého plotu, živej clony a podobne. Najčastejšie sa stretávame s odrezkami kríkov ako sú napríklad tavoľník, pajazmín, vajgela či trojpuky. Drevité odrezky režeme len z rastlín, ktorých peň má drevitý charakter, tzn. pri ružiach (ktoré môžu mať tiež zdrevnatenú stonku) získavame odrezky z mladých zelených výhonkov. 

 

Aké odrezky sú najvhodnejšie?

Okrem podmienok, ktoré by mala spĺňať materská rastlina sa držíme pravidla, že odrezky získavame skoro na jar alebo počas jesene. Tieto obdobia majú spoločné to, že kríky či rastliny nie sú olistené, a teda je vyššia pravdepodobnosť, že sa vám odrezok v zemine ujme. 

 

Najvhodnejšími odrezkami na tento typ rozmnožovania sú odrezky z jednoročných výhonkov. Odrezky režeme v dĺžke približne 15-20 centimetrov, v závislosti od veľkosti rastliny. Dôležité je, aby sme odrezok odrezali na spodnej hrane šikmým rezom a na vrchnej hrane rezom rovným. Vrchný rez musí chrániť výhonok pod ním, pričom by celá odrezaná stonka nemala presahovať 6-8 pupeňov, čo opäť závisí od celkovej veľkosti rastliny. Vďaka rôznym štýlom rezu ľahko rozoznáme, ktorá časť odrezku musí smerovať do zeme a ktorá je určená pre ďalší rast dohora. 

 

Výsadba: Rozmnožovanie odrezkami 

Základom samotnej výsadby je vhodne upravený odrezok podľa základných pravidiel, ktoré sme zmienili vyššie v článku. Druhou zložkou je správna výsadba. Okrasné rastliny sadíme do vopred pripravenej, prekyprenej pôdy, ktorá neobsahuje veľké množstvo hnojiva. Na spodok môžeme uložiť jemnú vrstvu kamienkov, ktoré slúžia ako drenáž, a teda regulujú množstvo prijatej vody. Na výsadbu využívame všestranný substrát, ktorý môžeme zmiešať s pieskom v pomere 2:1. Odrezok vkladáme do nádoby určenej na výsadbu šikmým rezom do zeme tak, aby bol vrchný pupeň nad úrovňou zeme. 

 

Takto zasadený odrezok pravidelne zalievame a pozorujeme. Môže sa stať, že to so zálievkou preženieme a odrezok začne hniť. V tom prípade, všetky ostatné odrezky vyberieme a presadíme do čerstvej, neinfikovanej zeme.