Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Tieto osviežujúce bylinky si v nápojoch zamilujete

Leto, to sú aj miešané nápoje z byliniek v krásnom pohári. Či si ho dáme na záhrade pod čerešňou, alebo v krásnom záhradnom domčeku, navodí nám pohodu, oddych, no proste dovolenku. Hlavné je to, s kým nápoj pijeme. Máme tu pár nápadov, ako si ich urobiť doma a užiť si dámsku jazdu v plavkách na záhrade, v nealko verzii. Bonusom je, keď použijeme vlastnoručne vypestované bylinky, ako sú medovka, mäta a bazalka.

 

Účinky byliniek

Medovka

Utlmuje nervozitu, pomáha proti nespavosti, má antiseptické a anitibakteriálne účinky, uvoľňuje hlieny, upokojuje celý organizmus. Pomáha pri migréne. Je vhodná aj v tehotenstve. Zbierajú sa listy a vňať počas kvitnutia.  Pozor. Po nadmernom užití medovky sa nedoporučuje riadiť auto alebo stroje.

 

Mäta prieporná

Pomáha pri rozpúšťaní žlčových kameňov (vhodné je kombinovať ju s rascou), pôsobí proti nespavosti, stresu a bolestiam hlavy. Odstraňuje kŕče a pôsobí protizápalovo. Podporuje funkciu pečene.

 

Bazalka

Na čo sa bazalka používa? Voňavá bazalka je vhodná pri zápaloch ďasien. Pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla nás môže v lete priam zachrániť. Pomáha zbaviť sa škodlivín a podporuje trávenie, pôsobí proti nafukovaniu, zlepšuje metabolizmus, odbúrava tukové bunky.  Bazalka sa považuje za jedno z najúčinnejších prírodných antidepresív.

 

Recepty na osviežujúce nápoje s bylinkami

Osviežujúci nápoj z mäty a ríbezlí

1l vody (perlivá aj neperlivá), asi 20 lístkov mäty, hrnček červených ríbezlí, 3 lyžičky trstinového cukru, 2 lyžice citrónovej šťavy, ľadové kocky. Všetko treba dať do krásneho džbánu  a zmiešať.

 

Osviežujúci nápoj z  mäty a medovky

1l vody, 20 lístkov mäty, 15 lístkov medovky, šťava z 1 citrónu, 3 lyžičky cukru

 

Pár lístkov medovky aj mäty môžeme podrviť, aby pustili šťavu. Pridáme cukor, lyžicu vody a zohrejeme na sporáku, kým sa cukor nerozpustí. Necháme vychladnút. Dolejeme zvyšok vody, citrónovú šťavu. Dozdobíme a pridáme kocky ľadu. Ozdobíme celými lístkami medovky a mäty.

 

Osviežujúci nápoj z bazalky

Za hrsť bazalkových listov (najlepšia je čerstvá bazalka), pol litra vriacej vody, šťava z 1 citróna, med alebo lyžica trstinového cukru.

 

Bazalkové listy zalejeme vriacou vodou a lúhujeme asi 5 minút. Scedíme, pridáme šťavu z citróna a med alebo trstinový cukor podľa chuti. Dáme do chladničky vychladiť, alebo podávame hneď s kockami ľadu.