Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Sušené kvety: Uchovajte si krásu leta aj na zimné mesiace

Máloktorá žena si vie predstaviť svoj byt alebo dom bez kvetín. Práve kvety sú totiž najkrajším a najjemnejším doplnkom každej domácnosti. Čerstvé kvety sa dajú natrhať v záhradke. Počas jarných a letných mesiacov to nie je žiadny problém. Avšak kvety nám môžu skrášliť naše bývanie i v zimných mesiacoch. Musíme ich však najprv vysušiť. Na sušenie však nie sú vhodné všetky druhy kvetov. Ľahko vysušiť sa dajú napríklad gybsomilka, bodliak lúčny, machovka, mesačnica, ruže a makovice. Získame tak krásne kytice zo sušených kvetov. Výhodou je ich dlhá trvácnosť. Pekne ukážu aj zarámované obrázky z vylisovaných sušených kvetov. Sušené kvietky majú svoje stále miesto v interiérových dekoráciách. Aranžmány zo sušených kvetov upútajú našu pozornosť najmä svojou prirodzenosťou. Ak máte chalupu na vidieku, sušené kvety by určite nemali pri jej zútuľňovaní chýbať.

 

Jednoduchý návod ako na sušenie kvetov

Najjednoduchší návod na sušenie kvetov je zároveň aj jeden z najpoužívanejších. Postupujte pri ňom nasledovne. Jednotlivé kvety zviažte do kytičiek. Zaveste ich stonkami nahor na suchom a dobre vetranom mieste. Teplota v tejto miestnosti by mala byť okolo 25 stupňov.  Ideálna je tmavá miestnosť. Na svetle by kvety mohli stratiť farbu. Doba sušenia závisí od veľkosti zväzku a druhu sušených kvetov. Sušenie trvá jeden až päť týždňov. Kvety vhodné na sušenie na vzduchu sú slamienky, gypsomilka, ostronôžka, šalvia, nevädza, stračonôžka, levanduľa, atď..

 

Na sušenie sú vhodné len dokonale vyzreté okvetia. Môžete skúsiť usušiť aj nedozretú hlavičku, avšak pravdepodobne sa všelijako zdeformuje a pokrúti. Kvety by však nemali byť ani naplno rozkvitnuté, pretože pri sušení potom zvyknú opadávať okvetné lístky. Kvety vybrané na sušenie odtrhávajte počas slnečného dňa. Rastliny zbierané po daždi alebo mokré od rosy nie sú na sušenie vhodné.

 

Zo sušených kvetov si viete vytvoriť aj ozdobu v podobe venca. Veniec vytvoríte z nevysušených kvetov, ktoré sú ešte ohybné. Sušené kvety by sa mohli manipuláciou zbytočne poškodiť. Takto upletený venček necháte vysušiť na rovnej ploche, opäť aby sa nepokrútil.