Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Jesenné výsadba: Pripravte sa na sadenie ruží

Sadenie ruží sa vzťahuje k dvom ročným obdobiam, a to k jari a k jeseni. V jeseni je častokrát sadenie ruží úspešnejšie, a to z dôvodu nižších teplôt a dostatočnej zálievky ktorú ponúka práve sychravé počasie. Je len na nás, v akom období sa rozhodneme ruže vysadiť. 

 

Príprava na sadenie ruží

Príprava na sadenie ruží spočíva predovšetkým v dôslednej príprave miesta na ktoré chceme ružu vysadiť. V praxi to znamená, že toto miesto by malo mať slnečné stanovisko (aspoň 6 hodín denne), mali by byť vysadené v závetrí a pôda by mala byť kompletne bez zvyškových koreňov predošlých rastlín a buriny. Korene parazitických rastlín môžu ružu napadnúť a môže sa stať, že jemné korienky vplyvom parazitickej rastliny zahynú. Snažíme sa vyberať pôdu, v ktorej sa nenachádzajú kamienky a je dostatočne humózna. 

 

Humóznosť pôdy môžeme ovplyvniť aplikáciou zeleného hnojiva z kompostu počas sadenia ruže a účinne ho zamiešať so substrátom. Počas jesene neodporúčame výsadbu ruží do črepníkov - tieto ruže musíme počas zimy umiestniť do interiéru, inak by vplyvom mrazov uschli. 

 

Sadenie ruží - postup 

1. Ako prvé vyberieme zdravú ružu, ktorú aspoň 2 hodiny pred sadením namočíme do vedra s vodou. Tento krok pomôže ruže k lepšej adaptácií, natiahnutie vody do koreňov v novom substráte trvá dlhší čas. 


2. Odstránime plastový bal či kontajner a ružu ponechávame v pôvodnom substráte - znovu tento krok pomáha k redukcií šoku z novej pôdy. 


3. Medzi týmito krokmi vykopeme jamu približne 20 centimetrov hlbokú. Túto jamu napustíme vodou, aspoň z ⅓ a čiastočne prihrnieme zeminou. V tomto kroku môžeme aplikovať aj hnojivo. 


4. Vložíme ružu do jamy tak, aby bolo očkovanie chránené zemou a výhonky mali dostatok priestoru pre rozvoj. 


5. Prihrnieme zemou, zem pritlačíme a doprajeme ruži dostatočnú zálievku. 

 

Po každej výsadbe ruží je dôležité dopriať sadenici po zasadení dávku zálievky, ktorá podporí hlbší rast koreňov. 

 

Počas jesene dbáme na to, aby boli aj najmenšie ruže dôsledne uviazané a tým pádom ochránené pred silným vetrom. Silný vietor môže nenávratne poškodiť výhonky ruže.