Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Krtko v záhrade: Pohroma, ktorej sa dá ľahko zbaviť

Krtko v záhrade je pre všetkých veľmi nepríjemný živočích. Krt je hmyzožravec, cicavec žijúci samotárskym životom. Podľa vyhlášky je chránené zviera pod hrozbou pokuty. Môžeme ho zlikvidovať a zabitie nie je žiadny priestupok. Ale jeho plošné a hromadné zabíjanie by mohlo viesť k ohrozeniu jeho existencie. Preto je zakázané. Robí  si chodbičky, vyhľadáva tam potravu a premáva sa po záhrade hore-dole. Krty síce korene nežerú, ale pri rytí skypria pôdu tak, že rastliny často uhynú. A hlavne, krtince v trávniku sú neestetické. Krtko nemá rád určité zvuky a má veľmi dobrý a citlivý čuch. V tomto článku, skúsime nájsť spoločne pár trikov ako vyhnať krtka z našej záhrady.

 

Ponúkame vám na odpudzovač krtkov návod!

Sieťka: Je najúčinnejší  spôsob zabrániť krtkovi prehrabať sa na povrch. Je potrebné myslieť na sieťku už počas zakladania trávnika. Ukladá sa pod zem a tým sú naša záhradka a trávnik v bezpečí.

 

Zvukové plašiče: Sú fajn. Nestoja veľa a fungujú bez veľkých zásahov a manuálnej práce. Zvuková frekvencia im jednoducho vadí a vzďaľujú sa jej.

 

Tablety do WC: Vložíme veľké tablety, čo sa používa do pisoárov priamo do krtincov. Je ich silno cítiť a krtko to rád nemá.

 

Pomarančová kôra: Pomáha posypať krtince suchou pomarančovou kôrou.

 

Cesnak, olomoucké syrečky, skysnuté mlieko, či cibuľa tiež zvyknú pomôcť.

 

Farbené vlasy: Vyskúšať do dier napchať ľudské odfarbené vlasy. Vlasy sú cítiť čpavkom a to krtkov odpudí. Taktiež, ak krtko natrafí na vlasy pod zemou, môžu ich nepríjemne pichať.

 

Benzín: Obyčajný kúsok látky namočíme do benzínu a látku čo najhlbšie vtlačíme do diery. Na záver môžeme hlinu ešte udupať.

 

Rastliny: Vhodná rastlina je ríbezľa. Korene ríbezlí sú aromatické. Poistiť sa môžeme aj narcismi, hyacintmi, mliečnikom, bazou, ale najmä cibuľou a cesnakom.

 

Odpudzovač krtkov z pet fliaš

Pomôcky, ktoré budeme potrebovať sú: veľkú plastovú fľašu, a tenkú kovovú tyč.

 

Postup práce:

Zoberte veľkú plastovú fľašu a narežte do nej na niekoľkých miestach okienka s tým, že plast z okienok nevyrežete celý, ale vytvoríte tzv. lopatky v jednom smere. Ďalej z fľaše zrežete spodnú časť. Železnú tyčku zapichnete do zeme cca do hĺbky 80 cm. Nasadíte na ňu vami upravenú zavretú fľašu. Tento zlepšovák funguje tak, že vietor bude fľašu otáčať. Zvuky, ktoré sa cez tyč prenesú pod zem, krtko nemá v láske a tak radšej odíde inam.

 

Veľa šťastia všetkým pri vysťahovaní nechceného návštevníka.