Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Lagerstrémia: Nádherne kvitnúci stredomorský krík

Tento bohato kvitnúci farebný krík či strom vám je iste povedomí, ak ste strávili dovolenku pri mori. Je to drevina, ktorú často vídať v oblasti Stredomoria. V letných mesiacoch, keď je v plnom kvete, púta pozornosť už zďaleka. Jej kvety bývajú najčastejšie svetloružovej až sýto ružovej farby, no stretnúť sa možno s rôznymi odtieňmi, nemenej bežné sú biele, či červené kvety. Listy sa na jeseň zafarbia do žltej až okrovej farby. Tento krík je obľúbený pre svoj výnimočný vzhľad a radí sa medzi menej náročné rastliny. S trochou snahy si ju môžete na záhradke vypestovať i vy. Radi vám poradíme ako na to.

 

Spoznajte lagerstrémiu – myrtu krepovú

Lagerstrémia, známa tiež ako myrta krepová, býva častou ozdobou záhrad, ale tiež terás, balkónov a átrií. Kvitne počas celého leta, od júla až do septembra a najlepšie sa cíti na priamom slnku, kde dosahuje bohaté kvetenstvo.

 

Existuje okolo 50 druhov týchto stromov a možno sa s nimi stretnúť po celom svete.  Všeobecne im však vyhovuje teplejšie podnebie s dostatkom vlahy. Názov myrta krepová je odvodený od krepovej textúry jej nádherných pestrofarebných kvetov. Zaujímavosťou je, že drevo niektorých druhov lagerstrémie sa používalo na stavebné účely, predovšetkým na stavbu mostov a tiež výrobu nábytku.

 

Ideálne podmienky na pestovanie

Myrta krepová obľubuje vysoké teploty, dobre sa jej darí pri 15 – 25 ᵒC. Pri správnej starostlivosti znesie i polotieň, no kvitnúť v ňom bude o čosi menej. Myrtu vysádzame skoro na jar, od apríla až do júna. Vyžaduje si pravidelnú zálievku, no na druhej strane neznáša premočenie, ale ani sucho. Vyhovuje jej preto priepustná pôda.

 

Lagerstrémie dobre znášajú jarný rez, po ktorom budú kvitnúť ešte bujnejšie. Prvýkrát zvyknú zakvitnúť už sedem mesiacov po zakorenení.  Tento stromček dorastá do výšky 2 m, v závislosti od druhu i viac, preto sa skvele hodí i na vysádzanie živého plota.

 

Niektoré lagerstrémie boli vyšľachtené ako mrazuvzdorné, pokiaľ však svoj farebný krík pestujete v kvetináči, na zimu ho ukryte vo vnútri. Nájdite mu nie veľmi tmavé miesto s teplotou od 10 do 15 ᵒC a občas zalejte. Platí rovnica, že čím je teplota v miestnosti vyššia, tým častejšie je potrebné zálievku opakovať. Zem by nemala byť premočená, ale ani vyschnutá. Na zimu zhadzuje myrta svoje listy. Myslite na to, keď jej budete hľadať v dome vhodné stanovisko. Von ju po zime možno vyložiť keď už teplota v exteriéri dovŕši cca 15 ᵒC.

 

Lagerstrémie zasadené na záhrade ako solitér, alebo farebný živý plot je pred zimou potrebné chrániť bohatou výstelkou z mulču, alebo prikryť napríklad čečinou. Nezabudnite ani na malé výhonky, ktorým mráz môže ublížiť. Je potrebné pôdu dobre odvodniť, aby v zime myrta neostala premočená.

 

Na čo si dávať pozor?

Lagerstrémia je náročná na slnko a teplo. Doprajte jej teda slnečné stanovište a dobre priepustnú pôdu. Nevyžaduje špeciálne podmienky, no vyžaduje pravidelný prísun vlahy a pohnojenie. Myrta pestovaná v črepníku rastie o čosi pomalšie, presádzame ju teda po 3 – 5 rokoch. V zimných mesiacoch, keď ju držíme vnútri, môže sa stať obeťou škodcov, najradšej ju majú vošky. Tých sa zbavíme striekaním vybraného postreku.

 

Doba kvitnutia

Lagerstrémia je ideálnym dekoračným prvkom záhrady. Hodí sa do veľkých i malých záhrad, pretože ju v raste vieme korigovať pravidelným rezom. Kvitne bohatými pestrofarebnými kvetmi a doba kvitnutia je pomerne dlhá, a to od 60 – 90 dní. Najsilnejšie kvetenstvo dosahuje v letnom období. Venujte je pravidelnú starostlivosť a ona vám za to na záhradu prinesie závan stredomorskej dovolenky na celé leto.