Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Spoznajte najkrajšie druhy záhrad a inšpirujte sa nimi

Každá záhrada by mala mať svoj vlastný štýl. Vybrať by ste ho mali ešte predtým, ako sa pustíte do jej realizácie. Na začiatku by sa mohlo zdať, že záhrada s osobitým dizajnom a krásnym zaujímavým rozvrhnutím vyžaduje mnoho práce. Nie je to však úplne tak. Stačí si len zvoliť určitý štýl architektonického rozvrhnutia, dôkladne všetko naplánovať a pustiť sa do práce. Na základe svojich finančných možností môžete rozvrhnúť realizačné obdobie na kratšie alebo dlhšie. Neskôr sa už stačí len venovať obvyklej údržbe a nechať sa unášať krásami, ktoré vám vaša záhrada ponúka.

 

Najkrajšie záhrady

Záhrady podľa záhradníckeho štýlu rozdeľujeme na anglické, japonské, francúzske, čínske, tropické, okrasné a vidiecke. Každá z nich má svoju vlastnú históriu, pravidlá architektonického rozvrhnutia a špecifické  čaro. Stačí si len vybrať jednu, ktorá je vášmu srdcu a vkusu najbližšie.

 

Francúzska záhrada

Taliani boli odjakživa milovníkmi umenia, nie je teda divu, že sa ho snažili preniesť aj do záhradníctva. V 17. storočí objavil krásu talianskych záhrad Ľudovít XIV. a rozhodol sa ich prvky preniesť do svojich francúzskych záhrad. Tak vznikli prvé záhrady vo francúzskom štýle, ktoré sa vďaka napodobňovaniu rozšírili do celej Európy. Základnou charakteristikou záhrady vo francúzskom štýle je to, že sa akoby snaží upraviť nedokonalosti prírody. Architekti francúzskych záhrad sa pokúšajú vniesť do prírodných prvkov symetriu a pravidelnosť.

 

Francúzske záhrady nemajú žiadne pevne dané pravidlá, existuje však niekoľko tipov, ktorými je potrebné sa počas ich realizácie riadiť. Ak chcete vytvoriť svoju vlastnú najkrajšiu záhradu vo francúzskom štýle určite by ste nemali zabudnúť na nenápadné ornamentálne prvky. V záhrade nesmie chýbať vyvýšenina či terasa, z ktorej môžete obdivovať okolitú krásu. Súčasťou záhrady sú aj rôzne okrasy, ktoré na prvý pohľad pôsobia akoby boli pohodené. Uplatňuje sa hra svetla, či optické klamy a nesmie chýbať monumentálny prvok záhrady, ktorý je symetrický. Môžu to byť aleje stromov, pravidelné jazero alebo akýkoľvek opakujúci sa prvok. Na konci cesty záhradou by mal byť výnimočný prvok, ktorý ako posledný uchváti návštevníka vašej francúzskej záhrady.

 

Anglická záhrada

Anglická záhrada je termín, ktorý sa používa pre jeden z najpopulárnejších záhradných štýlov v Európe a zámorí. Historicky sa tento druh záhrady vyvinul počas 19. storočia zo štýlu francúzskych formálnych záhrad. Neodmysliteľnou súčasťou sú vymedzené tvary záhonov, záhradné oblúky, zapojené sochárske umenie, strihané tvary a iné. Dá sa povedať, že z časového hľadiska je anglická záhrada nasledovníkom francúzskych záhrad, aj keď v o čosi modernejšom poňatí.

 

Aj keď anglická záhrada postavila svoje základy na francúzskej formalite, na rozdiel od nej vsadila na väčšiu prirodzenosť. Aj to je dôvod, prečo sa jedna z najkrajších záhrad považuje za príklad využívania kontrastov. Mäkké línie trvaliek a kríkov pomáhajú zjemniť geometrickú presnosť pôdorysov. Úhľadne zastrihnuté živé ploty alebo starostlivo udržiavaný trávnik sú pravým opakom živých a hravých záhonov plných trvaliek. Prírodné materiály ako je vápenec ostro kontrastujú s formálne vyzerajúcimi tehlami domov a stien. Aj napriek tomu, že  vysadené trvalky, kríky a stromy pôsobia divoko, nespútane až neorganizovane, záhrada ako celok tvorí dokonalú harmóniu. A v tom spočíva jej krása.