Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vidiecka záhrada už dávno nie je len o pestovaní zeleniny a ovocia

V minulosti si každý pri slove „záhrada“ predstavil vysadené ovocné stromy, zeleninu a kopec práce okolo jej údržby. Pre niektorých členov rodiny práve vďaka tomu nebola príliš lákavou destináciou. Dnes ju však mnohí vnímame ako miesto odpočinku a pohody. Je to miesto, kde často utekáme od mestského ruchu a každodenného stresu. Moderná vidiecka záhrada teší zmysli, ponúka jedinečnú atmosféru a je čoraz viac o získavaní pozitívnej energie.

 

Prirodzenosť na prvom mieste

Vidiecka záhrada by mala byť v prvom rade jednoduchá a prirodzená. Jej charakter by mal byť určovaný charakterom okolitej prírody a tiež domu. Prirodzenosť však väčšinou nedosiahneme upravenými trávnikmi. Hodia sa sem skôr kvetinové lúky, ktoré vytvárajú pocity slobody, nespútanosti a oddychu. Mnohé rastliny ponúkajú rôzne farby a textúry, stačí si z nich len vybrať. Prinášajú do záhrad nekonečné tvorivé možnosti, pocity a vône.

 

Kvety, ktoré sa hodia do tohto typu záhrad sú napríklad letničky ako slnečnice, cínie, astorky, klinčeky, či nechtík. Z dvojročných rastliniek je vhodné vysadiť nezábudky, sedmokrásky, sirôtky, alebo divozel. Dôležitú úlohu tiež zohrávajú trvalky ako napríklad margaréty, pivónie, fialky, orlíčky, rudbekie a mnohé ďalšie. Aby vidiecka záhrada pôsobila divoko, je dobré vysadiť záhony pravidelných aj nepravidelných tvarov a netreba sa obávať výrazných farieb.

 

Veľmi dôležité je aj ohraničenie záhrady. Najvhodnejšie je zvoliť voľne rastúce živé ploty rôznej výšky a šírky. Môžete pritom siahnuť po orgováne, ruži šípovej, okrasnéj ríbezli, dulovci a iných. Chcete zakryť výhľad zo susedovho domu, alebo vytvoriť dojem sadu? Riešením je vysadiť ovocné stromy ako jablone, hrušky, slivky, čerešne, višne a mnohé iné druhy. Okrem toho, že splnia estetickú úlohu a zabránia zvedavým susedom nakúkať do vášho dvora, výborne si počas sezóny pochutíte na ich plodoch. Do vidieckych záhrad určite patria aj úžitkové rastliny. Uplatnia sa ovocné dreviny odolné voči počasiu aj škodcom. Vyniknú tak napríklad čučoriedky, černice a maliny.

 

Voda a kamene ako súčasť vidieckej záhrady

Pokojná obloha, odraz neba, plávajúce rybky, okolo nasadené kvety, to všetko láka pozornosť a teší zmysli. Voda vždy vyzdvihne charakter záhrady a existuje množstvo spôsobov realizácie. Za žiadnu cenu však nepoužívajte plastové jazierka, ak chcete, aby vaša záhrada pôsobila divoko a nespútane. Vytvorte si radšej rybník osadený dookola kameňmi. Vedľa vody majú kamene nezatstupiteľnú úlohu. Môžete z nich vytvoriť chodník z nepravidelných kamenných tabúľ, ktorý dotvorí dojem skutočného vidieka. Dôležité je však zvážiť umiestnenie aj logiku.

 

Vidiecka architektúra

Ak si chcete ešte viac spríjemniť čas strávený vonku a otvoriť viacero možností, vďaka ktorým si záhradu užijete, postavte si altánok. Je to pomerne jednoduchá stavba, ktorá vám poskytne oddych o ochráni vás pred nepriaznivým počasím. Jeho súčasťou je tiež stolovanie s drevenými lavicami a veľkým stolom. Dizajn altánu udáva záhrade jej charakter a osobitý štýl. Ak túžite po dekorácii, je určite vhodné zvoliť niečo tradičné. Použiť môžete napríklad košíky, kovové, alebo drôtené nádoby, vtáčie búdky, holubníky alebo staré kolesá z voza.

 

Upravte si vašu vidiecku záhradu jednoducho, neusporiadane, tak trochu nostalgicky a dovoľte jej vyvolať vo vás príjemné pocity a jedinečnú atmosféru.