Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Spoznajte okrasnú trávu menom ozdobnica čínska

Ozdobnica čínska je okrasná tráva, ktorá dorastá do výšky až niekoľkých metrov - v závislosti od konkrétneho kultivaru. Táto okrasná tráva pochádza z Číny a medzi zaujímavosti patrí fakt, že na jednom stanovišti vydrží až 15 rokov! Pestovať ju môžeme na celom území Slovenska a nevadia jej ani nízke teploty, ktoré vďaka ochrane pred mrazom zvládne bez problémov. Ozdobnicu čínsku vysádzame najmä do väčších záhrad, kde figuruje ako solitér. Solitér v podobe ozdobnice čínskej ponúka úplne rozvitie elegantných, predĺžených listov ozdobnice. 

 

Ako pestovať ozdobnicu čínsku? 

Ozdobnicu čínsku vysádzame na slnečnén stanovisko, ktoré ponúka slnečné lúče aspoň 5 hodín počas dňa. Vhodná je do otvorených priestorov, kde ponúka útočisko drobnému hmyzu. Jej výsadbu situujeme najmä slnečné stanovišťa s vlhkou priepustnou pôdou. V prípade, že nebudeme pôdu udržovať pravidelne vlhkú, ozdobnica čínska veľmi rýchlo vyschne. 

 

Ozdobnica čínska a jej výsadba

 

Výsadbu vykonávame počas jarných a jesenných mesiacov, kedy sú teploty nižšie ako 30 stupňov Celzia a pôda je stále priepustná (nie je zamrznutá). Po zakúpení zdravej sadenice tejto ozdobnej trávy vyhĺbime jamu, ktorej veľkosť je 1x väčšia ako samotná sadenica v kontajneri. Rastlinu z kontajnera vyberieme a sadíme ju spolu s rašelinovým balom v ktorom sa nachádzala - tento krok pomôže rastline asimilovať, zvyknúť si, na druhotnú pôdu. 

 

Zalievanie a hnojenie ozdobnice čínskej 

 

Zálievka tvorí veľkú časť starostlivosti o ozdobnicu čínsku. Zálievka je nevyhnutná najmä v prvých týždňoch od výsadby, aby sme podporili rast nových koreňov. V prípade, že podceníme zálievku ozdobnice, rastlina do niekoľkých dní môže uhynúť (v závislosti od hustoty a kvality koreňového systému).  

 

Hnojenie nie je nevyhnutné, avšak výrazne týmto činom podporíme jej rast. Tak, ako aj pri hnojení iných trvaliek, aj pri tejto ozdobnej tráve musíme dbať na dostatočnú zálievku. Neprimerané množstvo hnojiva, alebo absencia zálievky po hnojení, spôsobuje spálenie koreňového systému, a teda aj úhyn rastliny. Výhodné je spojiť hnojenie ozdobnice s jesenným hnojením trávnika. 

 

Ozdobnica čínska a jej rez 

 

Okrasné trávy, vrátane ozdobnice čínskej, nikdy nestriháme. V novembri trávu zviažeme na rôznych miestach (podľa výšky a hustoty trávy) a v prípade, že sa po zime objavia suché miesta, tie počas jarných mesiacov môžeme odstrihnúť, prípadne jemne odkopnúť rýľom (pri väčších plochách). 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Ozdobnica čínska je mrazuvzdorná trvalka, ktorá si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť vzhľadom na klesajúce teploty. Okrasnú trávu zviažeme a môžeme ju prikryť čečinou či slamou. 

 

Ochrana pred škodcami nie je nutná. Objaviť sa môžu húsenice, ktorých sa zbavíme jedine ich zberaním a vhodným postrekom. 

 

Ozdobnica čínska je efektný solitér, ktorý môžeme vysadiť aj do záhonu trvaliek v prípade, že sa snažíme prekryť určitý objekt.