Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vypestujte si delikátne anjelské trúby

Anjelské trúby sú okrasné rastliny, ktoré nadchnú nejedného pestovateľa. Kvety tejto rastliny majú ľuľkovitý tvar, ktorý sa smerom von rozširuje. Anjelské trúby môžu mať niekoľko rôznych kultivarov, vďaka ktorým si môžeme vysadiť rôzne farebné kombinácie. Výška dospelej rastliny je približne 150 centimetrov, čo z nej robí výborného kandidáta na vyššiu strednú hranicu záhonu. Natrafiť však môžeme aj na nižšie druhy anjelských trúb, ktoré sa taktiež môžu líšiť aj veľkosťou kvetu a pod. Túto exotickú rastlinu odporúčame vysádzať do závetria a do záhonu, kde nachádza podporu v iných rastlinách voči vetru. Anjelské trúby vysadené ako solitéry môžu byť zničené či pováľané vplyvom silného vetra. 

 

Ako pestovať anjelské trúby? 

Pestovanie anjelských trúb nie je zložité, avšak vyžaduje si viac pozornosti ako väčšina letničiek či trvaliek. Anjelské trúby zle znášajú výsadbu počas horúcich dní, a preto ich odporúčame vysádzať v skorej jari - február až marec, a to v závislosti od počasia a teploty zeminy.  Vysádzame ich do polotieňa či na slnečné stanovisko, na slnečnom stanovisku si však vyžaduje viac zálievky. 

 

Anjelská trúba kvitne od júna do septembra, kedy odkvitnuté kvety môžeme pokojne zastrihnúť dole. Kvet vydrží na rastline niekoľko dní a dosahuje dĺžku až 20-30 centimetrov, opäť v závislosti od kultivaru. 

 

Anjelské trúby a ich výsadba

 

Anjelské trúby vysádzame do záhonu, z ktorého vopred odstránime buriny, ktoré by mohli spomaliť ich rast. Vyhĺbime jamu, ktorá je približne 1 krát väčšia ako koreňový systém rastliny, príp. 1 krát väčšia ako je samotný kontajner. Na dno jamy vlejeme vodu a vložíme rastlinu. Po jej zasypaní miesto dobre polejeme a v zvýšenej zálievke pokračujeme ešte niekoľko dní po výsadbe. Zálievkou podporíme rast nových koreňov. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zalievame na dennej báze, najčastejšie však ráno.  Pri anjelských trúbach sa držíme pravidla, že je lepšie nechať rastlinu jemne vysušiť ako ju prepolievať- táto okrasná rastlinka je náchylná na hnitie koreňov. 

 

Hnojíme približne každý týždeň, hnojivom určeným na exotické okrasné rastliny. Pred a po hnojení nezabudneme rastlinu dôkladne poliať tak, aby sme nespálili jej korene. Rovnako pri hnojení tekutým hnojivom dávame pozor, aby sme nepoliali aj listy, ktoré sa môžu spáliť. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Ako zimnú ochranu odporúčame presadiť anjelskú trúbu do interiéru, a to mimo dosahu vykurovacích telies. Nezabúdame na zálievku, ktorá sa so zvyšujúcou sa teplotou stáva viac frekventovanou. Anjelská trúba by počas zimy v pôde zamrzla. 

 

Najčastejším problémom pri pestovaní anjelských trúb sú vošky, voči ktorým sa bránime vhodným postrekom. Pri voškách nesmieme zabudnúť aplikovať postrek aj na ostatné rastliny v záhrade, keďže môžeme spôsobiť recidívu či napadnutie iných rastlín. 

 

Ďalším frekventovaným problémom je hnitie listov, ktoré je zapríčinené príliš tienistým stanoviskom a premočenou pôdou.