Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vyrobte si jesenný veniec

Záhrada nám na jeseň ponúka množstvo farebného lístia, plodov, vetvičiek a sezónnych kvetov, z ktorých sa stávajú nádherné dekorácie do interiéru. Najväčšou klasikou je jesenný veniec. Poradíme vám, ako si ho vyrobiť.

 

Jesenný veniec oživí každý domov. Kvetinárstva aj obchody s interiérovými dekoráciami sú ich v tomto období plné. Ak chcete, aby bol ten váš jedinečný, vyrobte si ho sami z toho, čo nájdete v záhrade. Nie je vôbec také ťažké, ako by sa vám na prvý pohľad mohlo zdať. 

 

Čo použiť na výrobu jesenného venca

K jeseni neodmysliteľne patrí čas strávený v záhrade aj prechádzky v prírode. Ak sa dobre poobzeráte, určite nájdete plno inšpirácie a materiálov pre výrobu vlastných jesenných dekorácií. Jesenný veniec si môžete vyrobiť takmer z čohokoľvek, čo vám príroda ponúkne.

 

 

Prírodné materiály

 

Pri výbere vhodných prírodných materiálov myslite najskôr na to, čo bude „na pozadí” vášho venca. Napríklad taký veniec zo šišiek vám bude robiť radosť dlhé mesiace a po jeseni ho môžete premeniť na vianočnú dekoráciu. 

 

Ak túžite po záplave farieb, vyrobte si veniec zo suchého lístia. Nazbierajte rôzne veľkosti a tvary. Kombinujte veľké orechové listy s typickými tvarmi listov javora a dubu. V dekoráciách sa tiež nádherne vynímajú farebné listy okrasných drevín, medzi ktoré patrí napríklad bršlen alebo javor purpurový

 

Určite by ste nemali prehliadnuť ani steblá a klasy tráv, ktoré rastú vo vašom okolí. Väčšina z nich už bude vyschnutá a budú mať vypadané semienka, takže si dlho udržia svoj vzhľad a nezostane po nich žiadny neporiadok. Vítaná bude určite aj čečina alebo halúzky z kríkov.

 

Ďalším komponentom jesenného venca sú kvitnúce rastliny, ktoré sa budú na podklade z lístia a tráv nádherne vynímať. Vyberte tie, ktoré sú v tomto ročnom období najkrajšie – pestré limonky, slamienky, chryzantémy, astry, rozchodník alebo veternice.

 

Na prechádzke v lese určite narazíte na gaštany, žalude, orechy či šípky. Vezmite si ich zopár do vrecka, v jesennom venci sa budú krásne vynímať. Samozrejme, prírodné materiály voľte podľa svojho vkusu. Kreativite sa medze nekladú a každý si môže vyrobiť veniec z toho, čo sa mu páči najviac.

 

 

Materiál na základ venca a pomôcky

 

Prírodné materiály máme nazbierané, nasleduje otázka, ako z nich vyrobiť veniec, ktorý sa tak ľahko nerozpadne a zostane dlho krásny. Prvou možnosťou je vytvoriť z kvetov a tráv menšie kytičky a jednoducho ich zviazať do tvaru venca. Na podporu môžete použiť kovový kruh, okolo ktorého rastliny s dlhými stonkami obkrútite drôtikom alebo niťou.

Ak na výrobu venca chcete použiť šišky, žalude alebo kvety s krátkymi stonkami, jednoduchšie je pripevniť ich na hotový základ venca. Ten si môžete vyrobiť z prútia, slamy či dokonca z novinového papiera. Úplne najjednoduchšie bude zakúpenie polystyrénového základu na veniec.

 

Na tento základ budeme upevňovať nazbierané materiály z prírody. Zíde sa vám niekoľko pomôcok:

 

- Lepiaca pištoľ s priesvitným lepidlom, prípadne sekundové lepidlo
- Tenký aranžérsky drôtik alebo niť
- Nožnice
- Záhradné kliešte
- Jutový špagát alebo stuhy na finálnu dekoráciu venca

 

Postup výroby

V prvom kroku pripevníme na veniec šišky, listy alebo steblá trávy, ktoré zamaskujú základ venca a budú tvoriť „pozadie” pre kvety a plody. Steblá tráv alebo čečinu môžeme na veniec priamo priviazať. Použijeme pevnú niť, ktorú poriadne zaťahujeme a postupne prekrývame ďalšími trsmi tráv, kvetov alebo čečinou.

 

 

Základ venca môžeme rovnako oblepiť šiškami alebo suchým lístím. Táto metóda je ideálna v prípade, že máme drobné listy alebo listy s krátkymi stonkami, ktoré sa nedajú priviazať k základu bez toho, aby niť presvitala. Pri lepení dávame pozor, nech lepidlo nevyteká zo strán a neušpiní tú stranu listov, ktorú bude na finálnej dekorácii vidno.

 

Ak používate polystyrénový základ venca, plody a kvety môžete napichnúť na aranžérsky drôtik a zapichnúť priamo do podkladu. Pre lepšiu stabilitu ale odporúčame naniesť na spodnú stranu aspoň kvapku lepidla. 

 

K vencu postupne lepíme alebo priväzujeme prírodné materiály, až kým nie sme spokojný s výsledkom. Na záver môžeme veniec dozdobiť mašľou z dekoratívnej stuhy alebo jutového špagátu.

 

Kde jesenný veniec najviac vynikne?

Tradične sa vešia jesenný veniec na dvere, určite ale vynikne aj ako jesenná dekorácia na stôl. Doprostred venca môžete umiestniť sviečku v skle a premeniť ho tak na pôsobivého predchodcu adventného venca. Krásne bude vyzerať aj v okne. Veniec môžete zavesiť na garnižu, okennú kľučku alebo jednoducho položiť na parapet.