Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ktorá drevina je medzi slovenskými záhradkármi najobľúbenejšia?

Dreviny tvoria jedinečné a nezastupiteľné miesto nielen v slovenských záhradách. Predstavujú jeden z najdôležitejších prvkov vo väčšine záhradných kompozícií. Majú predovšetkým dekoračnú funkciu, no fungujú tiež ako ochrana pred vetrom, prachom, výfukovými plynmi, či hlukom. Dodávajú záhrade ten správny šmrnc a pri vhodnom výbere nám poskytnú príjemný farebný kontrast počas celého roka. Voľba správnych druhov drevín je preto pre celkový výsledok záhradnej kompozície zásadná. Každý záhradkár musí prispôsobiť výber dreviny taktiež podmienkam svojej záhrady, či už je to z hľadiska rozlohy priestoru alebo zloženia pôdy. Predovšetkým je potrebné vychádzať z rozmerov, ktoré drevina dosiahne v dospelosti. Na základe toho si dokážete vybrať správnu rastlinu, ktorá vám ozdobí záhradu. V našom článku vám ponúkneme náhľad  najobľúbenejších drevín v slovenských záhradách. Vybrali sme rôzne druhy stromov a krov do rôznych typov záhrad. Určite si medzi nimi nájdete aj vašu obľúbenú drevinu.

 

Dreviny do záhrady

Medzi dreviny zaraďujeme rastliny, ktoré majú drevnatú stonku. Patria medzi ne stromy a kry, ktorých stonka sa rozkonáruje hneď od zeme. Dreviny vysádzame predovšetkým na jar alebo na jeseň. Vtedy dochádza k ich lepšiemu zakoreneniu a zlepšujú sa podmienky ich rastu. Stromy a kry ponúkajú neobmedzené spektrum farieb a tiež rôznych tvarov. Niektoré dreviny vynikajú v zime, iné nás môžu potešiť už počas vegetácie. Predovšetkým kvitnúce stromy odhaľujú svoju krásu počas jari. Jedná sa napríklad o magnólie, sakury, či okrasné jablone. Listnaté opadavé stromy polahodia nášmu oku počas pestrej jesene. Medzi tieto dreviny zaradzujeme buky, vŕby alebo arónie. Naopak, o sfarbenie záhrady sa počas zimy postarajú ihličnaté dreviny. Môžeme zvoliť napríklad borovicu čiernu, jedľu bielu alebo jej odrody.

 

Levanduľa

Levanduľa patrí medzi obľúbené dreviny vysádzané v záhradách. Táto nízka, kvitnúca drevina sa vyznačuje svojou špecifickou arómou a príjemnou fialovou farbou. Výborne sa hodí k ružiam, kvitnúcim trvalkám a tiež medzi nižšie trávy. Je nenáročná, vyhovuje jej teplejšie miesto a suchšia pôda. Vysušenú levanduľu môžete využiť aj v domácnosti. Jej vysušené kvety pôsobia upokojujúco a zlepšujú spánok. Zároveň je to overená prevencia proti moliam.

 

Okrasná jabloň

Jablone sú od nepamäti základom našich záhrad. V minulosti sa vysádzali predovšetkým kvôli svojim lahodným plodom. V súčasnosti poznáme aj rôzne okrasné odrody, ktoré nám počas jari skrášlia priestory svojimi krásnymi a voňavými kvetmi. Tieto kvety môžu byť bielej, ružovej, červenej alebo fialovej farby. Okrasné jablone majú predovšetkým dekoračný účel, rovnako aj ich plody. Hodia sa aj do malých záhrad, kde vykúzlia kúsok tieňu a nezaberú veľa miesta. Okrasná jabloň potrebuje pri raste pevnú oporu a slnečné stanovište.

 

Magnólia veľkokvetá

Magnólia predstavuje klenot medzi drevinami. Vyznačuje sa elegantnými, krásne sfarbenými a nádherne voňajúcimi kvetmi. Pre magnóliu vyberáme miesto, ktoré je slnečné a chránené pred vetrom. Magnólia dorastá do veľkých rozmerov, preto sa hodí predovšetkým do väčších záhrad ako solitér. Existujú však aj odrody nižšieho vzrastu vhodné do menších záhrad, či na balkóny.

 

Zlatovka

Zlatovka, ľudovo nazývaná zlatý dážď, lahodí nášmu zraku svojimi krásne sfarbenými kvetmi koncom marca. Po chladnej zime nás poteší jasnou žltou farbou, vďaka čomu bezpochyby patrí medzi najobľúbenejšie dreviny v našich záhradách. Darí sa jej na výslní a v úrodnej pôde. Dôležitý je každoročný rez po odkvitnutí, ktorý nám zabezpečí, že sa zlatovke bude dariť aj počas ďalšej sezóny.