Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Nie je to vanilka, no vonia po nej: Otočník s vôňou vanilky

Ak máte radi voňavú záhradu, istotne Vás zaujme otočník. Ide o nízky a kompaktný vždyzelený krík. Kvitne drobnými fialovými kvietkami a vonia po vanilke. Heliotropium arborescens je veľkým lákadlom pre rôzne druhy motýľov. Dobre sa pestuje na záhone aj vo vegetačnej nádobe. S pravou vanilkou ho spája iba výrazná vôňa, inak nie sú príbuzní. Ako korenie otočník používať nemôžeme, pretože obsahuje jedovaté alkaloidy. Má iba okrasný charakter. Okúzľujúca vanilková vôňa jeho kvetov je obzvlášť intenzívna vo večerných hodinách a vďaka nej máme o prevoňanú záhradu postarané.

 

Starostlivosť o otočník s vôňou vanilky

Otočník je vysoký 30 až 50 cm, niekedy aj viac. Tento kríček má tmavo zelené, široké, oválne a kopijovité listy. Rozkvitne tmavomodrými až fialovými drobnými kvietkami. Potrebuje humózny substrát s obsahom rašeliny, skôr polotieň. Slnko môže totiž spáliť jeho listy. Samozrejmý je pravidelný prísun vlahy a živín. Neznášajú trvalé premokrenie, ale pri prischnutí listy vädnú a väčšinou čiastočne odumierajú. Takže i po zaliatí sa časť listov už nespamätá. Keď odkvitne, je potrebné kvetenstvo odstrániť, aby sa tvorilo nové.  Zo škodcov sa môžu objavovať molice a vošky. Ako ochrana pri napadnutí voškami sa doporučuje Pirimor. Molice likvidujeme Mospilanom.

 

Rozmnožovanie

Krík sa rozmnožuje v lete bylinnými odrezkami. Ľahko zakoreňuje vrcholovým odrezkom s tromi pármi listov. Na jeseň sa množí z polovyzretých odrezkov. Výsev sa robí zo semien v apríli. Rastlina klíči pri teplote okolo 20 stupňov Celzia.

 

Lepšie vypestovaný ako kupovaný jedinec

Niektoré kultivary majú kvety bielej alebo ružovej farby. Jednou z najobľúbenejších odrôd je „marine“ s tmavomodrými výrazne rozvoniavajúcimi kvetmi. Pre ich obľúbenosť je táto rastlina dodávaná na trh celoročne, ale sú určené len ku krátkodobému využitiu. Najlepšie je mať otočník vypestovaný pre jarnú kvetináčovú výsadbu.  Ak tieto mladé rastliny budeme zaštipovať, získame bohato rozvetvené exempláre, ktoré kvitnú až do konca neskorej jesene.