Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Niekoľko kreatívnych nápadov, ako využiť palety v záhrade

Palety v záhrade sú dnes obľúbeným, azda aj módnym prvkom. Veď vlastnoručne vyrobené kvetináče z paliet, či hojdačky, stolíky alebo stojany na kvety z paliet sú ekonomicky nenáročné. Je to nový trend, mať na záhrade vyrobené čokoľvek z paliet. Na internete je mnoho inšpirácií od dizajnérov, ktorí ponúkajú funkčný dizajn, jednoduchý a efektný.

 

Všeobecné rady, ako použiť palety v záhrade

Palety vyberáme čo najkvalitnejšie, ideálne je, keď majú rovnaké rozmery, sú čisté, nepoškodené. Použiť vieme a môžeme aj rozobraté palety. Treba mať aj dobrý nápad paletového nábytku.

 

Náradie: ceruzka, meter a vodováha, kladivo, Aku-vŕtačka, píla priamočiara, kotúčová i ručná, brúska kotúčová alebo vibračná. Použiť môžete aj brúsny papier ale so správnym náradím bude aj výsledný efekt vyzerať profesionálnejšie.  Pri pílení a brúsení je dobre použiť ochranné okuliare.

 

Spájací a ozdobný materiál: skrutky, klince, ozdobné háčiky, či kolieska, tie nám pomôžu s manipuláciou tých ťažších výrobkov.

 

Ďalšie: farby, oleje, moridlá  a laky

 

Musíme sa pripraviť na to, že výroba akéhokoľvek produktu z paliet nás bude stáť čas, trpezlivosť a námahu. Výsledok však určite bude stáť za to. Na záhradný nábytok je vhodné použiť syntetickú farbu, ktorá vytvorí na povrchu dreva štruktúru a bude chrániť výrobok pred vplyvom počasia. Treba však počítať s tým, že dlhšie schne. Je možné použiť aj moridlo, či vodou riediteľný lak, musíte ale rátať s tým, že po asi troch rokoch bude potrebné výrobok prebrúsiť a ošetriť novou vrstvou moridla.

 

Jednou z možností, ako ekologicky ošetriť drevo je použitie ľanového oleja. Ním sa impregnuje drevo, hlboko do neho preniká a chráni ho. Je vhodný na interiér aj exteriér. Nanášame ho  v tenkej vrstve na čistý a zabrúsený podklad. Po asi 15 minútach nevsatý olej zotrieme suchou handrou. Handru treba opatrne a bezpečne spáliť. Pozor! Materiály ako napríklad bavlna, papier, hobliny, drevo nasiaknuté olejom, môžu byť za určitých podmienok samozápalné.

 

Ako vyrobiť jednoduché oplotenie z paliet

Ak máme psíka a chceme pred ním ochrániť bylinkovú záhradku, ľahko a rýchlo vyrobíme oplotenie z paliet, ktoré bude vyzerať ako z romantického filmu.

 

Najskôr si premyslíme a nakreslíme, aký plot  alebo plôtik by sme radi vyrobili. Potom podľa návodu rozoberieme paletu. Odstránime z paliet klince, prebrúsime a podľa fantázie použijeme farbu, alebo moridlo. Keď to vyschne, znovu prebrúsime a natrieme. Následne pospájame jednotlivé diely do plôtika, spojíme klincami alebo šróbami a plot máme hotový.