Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Záhrada v zime je ideálny čas na prípravy

Záhrada v zime predstavuje oddychové obdobie, kedy oddychuje nie len flóra. Pre záhradníkov je zima obdobím, počas ktorého prebiebajú prvé plánovania na skorú jarnú výsadbu. Ak ste sa však o svoju záhradu dokonale postarali už počas jesene, práca počas zimných mesiacov nie je nevyhnutná. Starostlivosť v tomto období si vyslúžili najmä vtáky, ktoré majú čoraz väčší problém s prezimovaním, a to vzhľadom na neúmerné výkyvy teplôt. Jednoduché zásady minimálnej starostlivosti o záhradu počas zimy vám zabezpečia omnoho jednoduchšie prípravy na skorú jar. 

 

Záhrada v zime: Mesiac január

Január je považovaný za najchladnejší mesiac spomedzi celého roka. Nie je tomu vždy tak, a to najmä v nížinách, kde sú teploty čoraz častejšie nad bodom mrazu. Hoci sa mnoho aktivít v záhrade vykonávať nedá, mali by sme myslieť práve na vtáky, ktoré sme zmienili vyššie. Umiestnenie vtáčích bidiel, slaninových koží či vtáčieho zobu zaberú minimálnu námahu. Rovnako odporúčame aplikáciu vtáčích búdiek, ktoré umiestňujeme prevažne na stromy, ktoré nemajú hladkú kôru (kvôli mačkám - dravcom). Rovnako si musíme vyjasniť, aké vtáky preferujeme na našom pozemku. Spevavce disponujú rôznou veľkosťou, na ktorú by sme mali myslieť pri vytváraní otvorov do búdok. 

 

Najmä spevavce sa vám za tieto gestá veľmi odmenia. Spevavce totiž patria do skupiny bútľavých vtákov, a teda sídla v starých a zhnitých stromoch. Keďže sa tieto stromy vo veľkom likvidujú a rúbu, nemajú kde hniezdiť a ich populácia rýchlo klesá. Vďaka búdkam môžete prispieť k vzniku nového vtáčieho života, avšak druhým benefitom je zníženie množstva hmyzu na vašom dvore. 

 

Z pohľadu pestovania rastlín je január vhodným mesiacom na rez niektorých drevín. Medzi tieto dreviny patrí wisteria, lieska či vŕba. Pozor, tieto rezy vykonávame len v prípade, že sa teplota pohybuje nad nulou. Čas na orezávanie ovocných stromov nastáva aj pri kôstkovcoch (napr. mahule), ale aj jadrovcoch (jablká či hrušky). Teplé dni januára sú vhodné aj pre estetický strih opadavých krov, vďaka ktorým môžeme účinne dodržať líniu strihu. 

 

Záhrada v zime: Mesiac február

Počas februára je práce v záhrade minimum. Prikrmovať vtáky jadrami môžete až do marca, kedy pôda odmŕza. Rovnako si počas mesiaca február môžete plánovať výsadbu plodín tak, aby bola pôda rovnomerne vysilená. Február je mesiacom, počas ktorého sneží dostatok snehu aj na južných častiach. Ak sa na vašom pozemku nachádzajú ihličnaté stromy, odporúčame po každom väčšom snežení sneh z nich otriasť. Vďaka tejto jednoduchej úlohe sa vyhnete puknutým a zničeným konárom. 

 

Zimné obdobie je pre prírodu regeneračným časom, počas ktorého pôda načerpáva dostatok sily pre opätovné fungovanie. Záhradu v zime si môžete spestriť starostlivosťou o vtáky, ktoré to v tomto období istotne ocenia.