Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako rozmnožiť orgován?

Ako rozmnožiť orgován? Otázka, ktorá trápi mnoho pestovateľov. Orgovány sú nádherné kri s úžasne voňavými a bohato obsypanými kvetmi. Špecifická, sladká vôňa orgovánu je to, čo mnohým chýba v svojich záhradách. Orgovánu sa veľmi darí v našich zemepisných šírkach a vďaka tomu ho s obľubou vysádzame do našich záhrad, ktoré prevonia a dodá nádheru vo forme úžasných, veľkých okvetenstiev. 

 

Ako rozmnožiť orgován? 

Rozmnoženiu orgovánu pridávame strednú náročnosť. Úplnému začiatočníkovi sa tento počin nemusí podariť a môže zlyhať už hneď na niekoľkých krokoch. Skúseným záhradkárom by však nemalo rozmnoženie orgovánu predstavovať väčší problém. 

 

Základom je získanie odrezkov zo zdravého a silného orgovánu, ktorý je bez akejkoľvek choroby. Z tejto materskej rastliny odrežeme niekoľko odrezkov, ktorý by mali byť dlhé asi 10-15 centimetrov. Tieto odrezky získavame z materskej rastliny počas leta. 

 

Ďalším krokom je odstránenie listov z odrezkov, pričom ponecháme asi polovicu na odrezku, tzn. ak má odrezok pôvodné 4 listy, odstránime 2 kvôli prebytočnému vyparovaniu vody.

 

Následne takto upravené odrezky zapichneme do vopred pripraveného substrátu v črepníku, ktorý sa skladá z piesku, rašeliny a jemného perlitu v malej koncentrácií. Jednotlivé odrezky by mali byť od seba vzdialené 7 až 10 centimetrov. 

 

Črepník oddialime od akýchkoľvek vyhrievacích telies či prievanu, pôdu pokropíme rozprašovačom a prikryjeme igelitom. Prikrytie igelitom spôsobí skleníkový efekt, ktorý stabilizuje a úmerne zvýši teplotu vo vnútri. 

 

Poznámka: 

 

Rozmnožovanie rastliny z materského orgovánu pomocou odkopnutia koreňa či výrastku nie je dobrým krokom. Táto rastlina nemusí mať rovnakú farbu a intenzitu vône, rovnako ako môže byť omnoho náchylnejšia na akékoľvek ochorenie.